Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Events for June 2017

Calendar Month Navigation

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
29

8:00 pm The VAROOTISONFIRE Extravaganza

9:00 pm Mr. Richmond Presents / Toughy The Bear

10:00 pm The AMA Show Presented by Max

10:30 pm Tarotdactyl Presents: Mystic Mondays

11:00 pm Pumps

30

7:00 pm Slim Shady / Up Next

8:00 pm Tidy Fox / Secret Twin

9:00 pm Wheelhouse / Pockets

10:00 pm Viceroy / Blue Bellies

11:00 pm Improv Jam Hosted by Leg Day

31

7:00 pm Lottery / Honor Roll

8:00 pm Easy, Now

9:00 pm Heyday

10:00 pm Honeymoon presents: RECESS

10:00 pm You’re Grounded!

10:00 pm King Ten

11:00 pm The Weird Hour

1

7:00 pm Sketch Level 2 – Class Show

8:00 pm Dummy and Friends

9:00 pm Quartet

10:00 pm The Reckoning / Cook County Social Club

10:00 pm NASA Alternate Universe

11:30 pm #EpicFail w/Cusack

2

8:00 pm A History of CENSORED in America / Razowsky & Clifford

8:00 pm Merlin

8:00 pm Garbage Parade / Safety Last

9:00 pm Opening Night: The Improvised Musical!

9:00 pm Stormchaser

9:00 pm Slow Hustle

10:00 pm The Resistance

10:00 pm The Murder Room Open Mic

10:00 pm Backyard Bandits & Champagne Brunch

3

8:00 pm Sourdough Presents Comedy

8:00 pm Kind Eyes

8:00 pm iO West Student Graduation Shows

9:00 pm The Armando Show

9:00 pm No Man

9:00 pm Elixir

10:00 pm Dr. God / Freedom Snatch

10:00 pm Saturday Night Block Party

10:00 pm Dollop / Wet Can

11:00 pm iO Salutes

4

8:00 pm Top Story! Weekly

8:00 pm The Sunday Sketch Show / The Cover Up

9:00 pm Redford / Wilton

10:00 pm Native American Sketch Showcase

11:00 pm The Feel Good Not Bad Death Laser

5

8:00 pm Street Sharks

9:00 pm CHALLY

10:00 pm The AMA Show Presented by Max

10:30 pm Tarotdactyl Presents: Mystic Mondays

11:00 pm Pumps

6

8:00 pm Ca$h 4 Gold / Wheelhouse

9:00 pm Tidy Fox / Pockets

10:00 pm Viceroy / Secret Twin

11:00 pm Improv Jam Hosted by Leg Day

7

7:00 pm Lottery / Honor Roll

8:00 pm Fireman / The Village Bicycle

9:00 pm Heyday

10:00 pm Honeymoon presents: RECESS

10:00 pm King Ten

10:00 pm You’re Grounded!

11:00 pm BYOT

8

7:00 pm Sketch Level 2 – Class Show

8:00 pm Slow Hustle / Swearwolves

9:00 pm Dummy and Friends

10:00 pm The Reckoning / Cook County Social Club

11:30 pm #EpicFail w/Cusack

9

8:00 pm The Green Boozer Elixir

8:00 pm The Brotherhood Presents: GNO

8:00 pm Garbage Parade / Safety Last

9:00 pm Opening Night: The Improvised Musical!

9:00 pm Tiny Butts

9:00 pm Slow Hustle

10:00 pm The Resistance

10:00 pm The Murder Room Open Mic

10:00 pm Backyard Bandits & Champagne Brunch

11:00 pm RJP / Reflektor

10

8:00 pm How To Break Up By Text

8:00 pm Only Half Wrong: The Quiz Show

8:00 pm iO West Student Graduation Shows

9:00 pm The Armando Show

9:00 pm No Man

9:00 pm Elixir

10:00 pm GROUP THERAPY WITH DAVE HOLMES

10:00 pm Saturday Night Block Party

10:00 pm Dollop / Wet Can

11:00 pm Botch Bros present the Awful Hour

11

8:00 pm Top Story! Weekly

8:00 pm The Sunday Sketch Show / June’s Cleaver

9:00 pm Drug Money / Dad Jeans

10:00 pm Pussies Grab Back

11:00 pm Dirty Dirty Cactus / Snitch

12

8:00 pm Ben Seeder Presents…

9:00 pm Cosplay Your Heart Out / Deep Schwa

10:00 pm The AMA Show Presented by Max

10:30 pm Tarotdactyl Presents: Mystic Mondays

11:00 pm Pumps

13

7:00 pm The Chaperones / Linoleum City

8:00 pm Ca$h 4 Gold / Wheelhouse

9:00 pm Tidy Fox / Pockets

10:00 pm Viceroy / Secret Twin

11:00 pm Improv Jam Hosted by Leg Day

14

7:00 pm Lottery / Honor Roll

8:00 pm Fireman / The Village Bicycle

9:00 pm Heyday

10:00 pm Honeymoon presents: RECESS

10:00 pm King Ten

10:00 pm You’re Grounded!

11:00 pm Up Next

15

7:00 pm Sketch Level 2 – Class Show

8:00 pm Swearwolves

9:00 pm Dummy and Friends

10:00 pm The Reckoning / Cook County Social Club

10:00 pm NASA Alternate Universe

11:30 pm #EpicFail w/Cusack

16

7:00 pm Level 3 Class Shows

8:00 pm Bad Date

8:00 pm Merlin

9:00 pm Opening Night: The Improvised Musical!

9:00 pm Stormchaser

9:00 pm Level 4 Class Shows

10:00 pm The Resistance

10:00 pm The Murder Room Open Mic

10:00 pm Level 5 Class Shows

17

8:00 pm ORAL: A Storytelling Hour

8:00 pm Kind Eyes

8:00 pm iO West Student Graduation Shows

9:00 pm The Armando Show

9:00 pm No Man

9:00 pm Elixir

10:00 pm Dr. God Revival

10:00 pm Saturday Night Block Party

10:00 pm Dollop / Wet Can

11:00 pm The Sound of Musical / Chinchilla

18

8:00 pm Top Story! Weekly

8:00 pm The Chaperones

8:00 pm The Sunday Sketch Show / Underbite

9:00 pm It Doesn’t Have to Be This Way / Duke

10:00 pm Ms. Smith / Mike Pence’s Big Queer Nightmare

11:00 pm Battles of The Bard

19

8:00 pm Queer Window

9:00 pm Klusterphuk

10:00 pm The AMA Show Presented by Max

10:30 pm Tarotdactyl Presents: Mystic Mondays

11:00 pm Pumps

20

8:00 pm Ca$h 4 Gold / Wheelhouse

9:00 pm Tidy Fox / Pockets

10:00 pm Viceroy / Secret Twin

10:00 pm Pasquesi and Murray

11:00 pm Improv Jam Hosted by Leg Day

21

7:00 pm Lottery / Honor Roll

8:00 pm Drug Money Goes to Court

9:00 pm Heyday

10:00 pm King Ten

10:00 pm You’re Grounded!

10:00 pm Honeymoon presents: RECESS

11:00 pm WASP & Friends

22

8:00 pm Slow Hustle / Swearwolves

9:00 pm Dummy and Friends

10:00 pm The Reckoning / Cook County Social Club

11:30 pm #EpicFail w/Cusack

23

7:30 pm The Guilty Feminist Podcast

8:00 pm The Brotherhood Presents: GNO

8:00 pm Garbage Parade / Safety Last

9:00 pm Opening Night: The Improvised Musical!

9:00 pm Tiny Butts

9:00 pm TBA

10:00 pm The Resistance

10:00 pm The Murder Room Open Mic

10:00 pm Backyard Bandits & Champagne Brunch

11:00 pm 808 Presents The House Party

24

8:00 pm Blogologues: The Internet Onstage

8:00 pm Only Half Wrong: The Quiz Show

8:00 pm iO West Student Graduation Shows

9:00 pm The Armando Show

9:00 pm No Man

9:00 pm Elixir

10:00 pm The LAte 90’s / Honeymoon

10:00 pm Saturday Night Block Party

10:00 pm Dollop / Wet Can

11:00 pm Reflektor

25

8:00 pm Top Story! Weekly

9:00 pm Da Vinci / The Truce

10:00 pm The Sunday Sketch Show / The Latino Vote

11:00 pm The Feel Good Not Bad Death Laser

26

8:00 pm Pitch Please / Razowsky & Clifford

9:00 pm Stupid Face & Ugly Face: Featuring Tim Baltz and Brandon Sornberger

10:00 pm The AMA Show Presented by Max

10:30 pm Tarotdactyl Presents: Mystic Mondays

11:00 pm Pumps

27

7:00 pm The Chaperones / Linoleum City

8:00 pm Ca$h 4 Gold / Wheelhouse

9:00 pm Tidy Fox / Pockets

10:00 pm Viceroy / Secret Twin

11:00 pm Improv Jam Hosted by Leg Day

28

7:00 pm Summer Nights

8:00 pm Easy, Now

9:00 pm Heyday

10:00 pm King Ten

10:00 pm You’re Grounded!

11:00 pm Up Next

29

8:00 pm Swearwolves

9:00 pm Dummy and Friends

10:00 pm The Reckoning / Cook County Social Club

11:30 pm #EpicFail w/Cusack

30

8:00 pm rejecTED Talks

8:00 pm Merlin

8:00 pm Garbage Parade / Safety Last

9:00 pm Opening Night: The Improvised Musical!

9:00 pm Stormchaser

9:00 pm Slow Hustle

10:00 pm The Resistance

10:00 pm The Murder Room Open Mic

11:00 pm Merlin / Musical The Musical

1

8:00 pm Teenage Heartthrob / Honeymoon

8:00 pm iO West Student Graduation Shows

9:00 pm The Armando Show

9:00 pm Elixir

10:00 pm Dr. God / Freedom Snatch

11:00 pm Botch Bros present the Awful Hour

2

8:00 pm Simply Coney

9:00 pm Hilarity over Therapy

10:00 pm Shook, Spider Sisters

11:00 pm The Feel Good Not Bad Death Laser

+ Export Events